سه شنبه 1 خرداد 1397
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

دفاع از رساله دكتري در حوزه مواد انجام شد

  • یکشنبه 1 اسفند 1395
  • 1706

دانشجوي دوره دكتري پژوهشكده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران از رساله دكتري خود دفاع كرد.

دانشجوي دوره دكتري پژوهشكده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران از رساله دكتري خود دفاع كرد.

 

به گزارش روابط عمومي، مونا معيري، دانشجوی مقطع دکتری پژوهشكده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو، از پایان‌نامه خود با عنوان"مطالعه و بررسي تاثير مشخصات مواد اوليه و پارامترهاي فرايندي بر خواص فيزيكي پوشش‌هاي شاربالاي مس-نيكل بر پايه مس-نيكل" دفاع كرد.

این جلسه با حضور استاد راهنمای اين رساله دكتر علي كفلو از اعضاي هيئت علمي پژوهشكده مواد پیشرفته و انرژیهای نو و اعضای هیئت داوران برگزار و با دریافت درجه عالی از سوی داوران موفق به کسب مدرک دکتري شد.


 گفتني است يكي از تجهيزاتي كه به وفور در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي استفاده مي‌شود مبدل‌هاي حرارتي است. لوله‌هاي مورد استفاده در اين مبدل‌ها از جنس فولاد ساده کربنی، فولاد زنگ نزن، مس و آلياژهاي آن و در برخي موارد تيتانيم مي باشند. لوله هاي مس و آلياژهاي آن از ديرباز به خاطر انتقال حرارت بالا، مقاومت به خوردگي و استحكام مناسب بطور گسترده در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفته اند. به منظور افزايش مقاومت به خوردگي و استحكام مس بخصوص در دماي بالا، آلياژ سازي آن با عنصر مناسب مانند نیکل ضروري است.

افزایش سطح موثر در مبدل‌ها یکی از راه‌های افزايش بازدهي حرارتي است که این امر مزاياي زيادي از جمله كوچك‌تر شدن اندازه مبدل‌ها و در نتيجه كاهش فضاي مورد نياز براي نصب و كمتر شدن مواد مصرفي از جمله تيوب‌ها را به دنبال خواهد داشت. ایجاد سطح متخلخل بر جداره لوله یکی از راه‌های بسیار مفید و سودمند براي افزایش بازدهي حرارتي است.

در این رساله، پوشش متخلخل مس-نیکل بر پايه مس-نيكل به روش تف جوشي بدون فشار به عنوان پوشش سطحي لوله ها سنتز و مورد بررسي قرار گرفت. در اين تحقيق علاوه بر استفاده از پودرهاي مرسوم (کروی)، از پودرهاي مخلوط مس-نيكل با اشکال نامنظم-صاف و آسيا شده به شكل نامنظم-دندانه دار با سطح ويژه بالا نيز استفاده شده است. علاوه بر آن سایر عوامل تاثیرگذار نظیر مشخصات مواد اولیه شامل ذرات پودر با توزيع ابعادي مناسب، بايندر مناسب، شرایط بهینه تف جوشي (دما و زمان و اتمسفر مناسب كوره) مطالعه و بهینه شد. نهایتا پوشش با ضخامت معين و يكنواخت، چسبندگي مناسب بين پوشش و زير لايه، ضريب انتقال حرارت بالا، حفره هاي سطحي با دانسيته و ابعاد در محدوده مشخص و مرتبط با يكديگر و مقاوم به خوردگي شيميايي به‌دست آمد.

در این پژوهش دانش فنی اعمال پوشش متخلخل بر جداره داخلی یا بیرونی لوله با قطر حداقل 20 میلیمتر بطول 50 سانتیمتر بدست آمد بعلاوه یافته های این تحقیق در 5 کنفرانس ملی و بین المللی و 3 مجله علمی-پژوهشی چاپ شده است.

هزینه های این تز در قالب یک طرح پژوهشی-صنعتی بطور کامل از طرف مجتمع پتروشیمی شازند تامین شده است.#

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27