جمعه 28 دی 1397
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

در نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي

قائم مقام وزير علوم: ضرورت تبديل دانش به ثروت

  • دوشنبه 27 آذر 1396
  • 1780

صبح امروز در مراسم نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي دکتر باقري، قائم مقام وزير علوم حضور يافت.

دكتر عبدالرضا باقري در اين مراسم با اشاره به ضرورت تبديل دانش به ثروت و تجاری سازي محصولات دانشگاهي اظهار داشت: دانشگاه‌های پژوهش محور به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم در حال حرکت هستند تا تبدیل به دانشگاه‌های کارآفرین شوند.

وي افزود: علم آموزی به خودی خود ارزشمند است اما زمانی ارزشمندتر می‌شود که علم به عمل برآید. ثمره علم و دانش زمانی که به عمل می‌آید می‌توان منشا اثر باشد و امروز هم وقتی از اقتصاد دانش بنیان صحبت می‌کنیم ثمرات ارزشمند کسانی است که در این عرصه‌های قدم می‌گذارند و قادر به نقش آفرینی هستند.
دكتر باقري يادآور شد: امروز اندیشمندان و دانشمندان تمام مرز‌های جغرفیایی را در نوردیده‌اند و دستاوردهای آن‌ها می‌تواند در عرصه جهانی گسترده شود. کشورهایی که مبنای آن‌ها اقتصاد دانش بنیان است طبیعتا چنین کشورهایی به تبدیل دانش به محصول و تجاری سازی محصولات دانشمندان توجه کرده‌اند.

وي با بیان اینکه دانشگاه‌ها در گذشته فقط به دنبال تربیت نیروی انسانی بودند، افزود: امروز دانشگاه‌های جهان به دنبال تولید علم، تبدیل علم به ثروت و ایده به محصول هستند. دانشگاه‌های پژوهش محور به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم در حال حرکت هستند تا تبدیل به دانشگاه‌های کارآفرین شوند.
قائم مقام وزیر علوم خطاب به برگزیدان جشنواره جوان خوارزمی گفت: افرادی مانند مریم میرزاخانی در این جشنواره مورد تقدیر قرار گرفته بودند.
وی در این باره اضافه کرد: در چند سال گذشته بسترهای زیادی برای حمایت از نوآوران ایجاد شده که بدون فعالیت و حضور شما در این عرصه‌ها اتفاقی رخ نخواهد داد. بنابراین مردم به شما عزیزان به چشم سرمایه‌های کشور نگاه می‌کنند و به ایده و خلاقیت‌های شما باور و ایمان دارند.
باقری به یکی از مشکلات دانشگاه‌ها و جامعه اشاره کرد و افزود: فارغ‌التحصیلان بیکار یکی از معضلات دانشگاه‌ها و جامعه به حساب می‌آیند در حالی که اگر ما بتوانیم دانشگاه‌ها را به سمت دانشگاه‌های کارآفرین و تولید ثروت از راه علم سوق دهیم قطعا معضلات و مشکلات حل خواهند شد.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27